گزیــــده اخبــــار
صفحه اصلی/ مصوبات/صورتجلسه مورخ 98/02/22/
شماره مصوبه : 189
تعداد
98/02/22
صورتجلسه مورخ 98/02/22
صورتجلسه مورخ 98/02/22

 

 

صورتجلسه اصلي شوراي اسلامي شهر بابل

نوع جلسه : اصلی         رياست جلسه :  فرامرز ابوالحسنی            شماره جلسه :  9 /98/5/ش          

                                 شروع : 17/00   خاتمه : 20                         تاريخ :  98/02/22      (یک شنبه )  محل تشکيل جلسه :    شوراي اسلامي شهر بابل

         مدعوین: مهندس عبداللهی مدیرکل شرکت آب وفاضلاب استان مازندران ،اعضای هیات مدیره شرکت آب وفاضلاب استان ، شهردار بابل و معاون عمرانی شهرداری بابل،رییس اداره آب وفاضلاب شهری بابل و معاونین                                     غایبین : مهندس رضا شافعیان(موجه)

     

در پی هماهنگی به عمل آمده با اعضاء محترم شورا   ، جلسه شورای اسلامی شهربابل در تاریخ 22/02/98 روز یک شنبه رأس ساعت 00/17 با حضور اعضای محترم ومدیرکل شرکت آب و فاضلاب استان و هیأت مدیره این شرکت و شهردار بابل  با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید  در سالن جلسات شورا برگزار گردید .

در ابتدای جلسه  آقای فرامرز ابوالحسنی ریاست شورای اسلامی شهر بابل  ، ضمن عرض سلام و خیر مقدم  به مهمانان حاضر در جلسه  بیان داشتند:متاسفانه  مردم بابل در ابتدای سال ۹۸ با مشکل کم آبی مواجه شدند و این مشکل تاکنون بطور صد درصد رفع نشده است.

ایشان افزودند:با توجه به اینکه تامین آب برعهده شرکت آب منطقه ای بوده است، از زحمات اداره آب و فاضلاب شهری جهت تأمین و توزیع آب در شهر بابل تشکر می شود.

 آقای ابوالحسنی عدم هماهنگی و پیش بینی نادرست و عدم برنامه ریزی در گذشته را سبب بروز مشکل بی آبی در شهر بابل دانست  وتصریح کردند: مشکل کم آبی در برخی از بخش های  شهر بابل  بخصوص بخش مرکزی ضلع شرق و غرب خیابان مدرس سالهاست وجود دارد که با توجه به قدیمی بودن لوله گذاری ها و تراکم جمعیت ،مشکل بی آبی وجود دارد.

ایشان اذعان داشتند:موضوعی که متاسفانه جدی گرفته نمی شود موضوع فاضلاب شهری است که زمان زیادی از آن گذشته  و علیرغم همکاری مجموعه شهری به اتمام نرسیده و متاسفانه عدم توجه به تخصیص اعتبار این پروژه چندین ساله سبب شده تا بسیاری از شهرهایی که بعداز بابل آغاز نمودند از شهر ما جلوتر باشند.

رئیس شورای اسلامی شهر بابل اذعان داشتند:بالا بودن سطح آب در شهر بابل سبب شده تا فاضلاب علاوه بر خطرات بهداشتی ،پروژه عمرانی و آسفالت انجام شده توسط مدیریت شهری را تخریب نماید.

 آقای ابوالحسنی اظهار داشتند: متاسفانه تخصیص اعتبار در حوزه فاضلاب شهری در شهر بابل بصورت قطره چکانی انجام می شود و باید مدیران استان نسبت به توزیع اعتبارات در شهرستان ها با عدالت برخورد نمایند.

رییس شورای اسلامی شهر بابل حفاری و کنده کاری های اداره آب و فاضلاب را از مشکلات چند ساله شهر بابل دانستند و گفتند: ایشان شرکت آب و فاضلاب تعهدات خود در زمینه ترمیم کنده کاری ها را اجرایی نمی کند.حفاری ها بخوبی انجام می شود اما ترمیم و آسفالت رها می شود.

رئیس شورای اسلامی شهر بابل با بیان اینکه بابل از شهرهای پیشرو در کشور بوده که تبصره ۳ را اجرا نمود بیان داشتند: شورا همکاری خوبی در این زمینه با اداره آب و فاضلاب داشته است  و باتوجه به اینکه ۵۰ درصد از کارهای اداره آب و فاضلاب توسط شورا مصوب می گردد،شورا نقش مستقیمی در انجام پروژه ها دارد لذا اداره آب و فاضلاب هر ۶ ماه گزارشی از کارهای خود به صحن شورا ارائه نماید.

 

خانم مرمر فیروز پور بیان داشتند: سال ۷۵ پروژه شبکه فاضلاب در شهر بابل آغاز گردید اما متاسفانه تاکنون پیشرفت چندان خوبی نداشته است.

 ایشان افزودند: با توجه به هزینه بالایی که دولت برای توسعه شبکه فاضلاب در شهر بابل انجام داده است وشبکه به درب منازل رفته است متأسفانه برخی از شهروندان برای دریافت انشعاب شبکه اقدام نمی کنند لذا اداره آب وفاضلاب وشهرداری تمهیدات و راهکارهای مناسبی را در نظر بگیرند تا شهروندان مجاب به خرید ودریافت انشعاب شوند.

خانم فیروزپور تصریح کردند: درحال حاضر قریب به 50 درصد از شهروندان خدمات شبکه را تا درب منزل دریافت نمودند که اگر به این میزان خرید انشعاب انجام شود با درآمد حاصل از آن می توان شبکه فاضلاب را در شهر گسترش داد به خصوص مشکل فاضلاب مناطقی را که درای سطح آب بالا هستند را حل نمود

 مهندس واثقی بیان داشتند: تقریبا  اکثر مردم شهر بابل بدون اقدامات شخصی نظیر نصب پمپ و... در منازل نمی توانند از آب شرب حتی در طبقه اول استفاده کنند ،شرایط فعلی شرایط بحران و سیل نیست، اما بسیاری از مناطق به خصوص بافت قدیم بابل آب شرب ندارند.

مهندس واثقی با بیان اینکه در خصوص تخصیص اعتبارات به شهر بابل توجه ویژه ای شود اذعان نمودند : از محل تملک دارایی در سال ۹۶ سیصد  میلیون تومان برای اصلاح شبکه و در سال ۹۷  پنجاه میلیون تومان به شهر بابل اختصاص داده شد با توجه به تورم در کشور با  ۵۰ میلیون  چه کاری میتوان انجام داد ؟

  ایشان تصریح کردند : از محل تبصره ۳ تنها پنج میلیارد تومان آورده داشته است که ناباورانه بسیاری از این اعتبار  به سمت فاضلاب رفته و همچنان شبکه‌ها فرسوده اند.آیا با این میزان اعتبار میتوان پروژه ای را به اتمام رساند .

مهندس مقیمی نیز با بیان اینکه آب مایع حیات و حق مردم است بیان داشتند: ما حق نداریم مردم را از داشتن آب  ، منع کنیم و بگوییم استفاده نکنید.

ایشان افزودند: پس از گذشت سال ها و همراهی مسئولین شهرستان  بسیاری از نقاط شهرستان از جمله ۸ روستای شمالی گتاب دچار معضل بی آبی می باشند.

 مهندس مقیمی اظهار داشتند: دغدغه ای که موجب ناراحتی ما در کمیسیون فنی وعمرانی  شده و با روح و روان مردم بازی میکند  کنده کاری ها وآسیب رساندن به آسفالت ها و طولانی شدن عملیات فاضلاب شهر بابل است.

آقای غفار آری نیز با بیان اینکه حفاری های سطح شهر و کنده کاری ها از قبل  در شهروجود دارد و تاکنون مرتفع نشده است افزودند: با توجه به بررسی کمیسیون حفاری وضعیت بسیار نامناسبی در شهر وجود دارد و مردم  نسبت به این موضوع گلایه مندندتصمیم گرفته شد تا زمانی که حفاری های قبلی  انجام نگرفته و به پایان نرسد، حفاری جدید در شهر انجام نشود.

 ایشان با بیان اینکه  شهرداری نیز در هنگام ترمیم و مرمت باید نظارت دقیق تری داشته باشد گفتند: شهرداری باید نظارت نماید تا پیمانکاران اداره آب و فاضلاب از مصالح مرغوب و با کیفیت و کارها را با دقت بیشتری انجام دهند.

 

 

اقای آری اظهار داشتند: در کمیسیون حفاری زمانبندی مشخص شده و حفاری های جدید پس از کنده کاری و آسفالت نهایی انجام شود.وتا زمانیکه پروژه های ۹۷  مرمت نشوند  مجوز جدید برای پروژه در سال ۹۸ داده نمی شود.

ایشان تصریح کردند:  وضعیت ترافیکی شهر بابل مناسب نیست، شهروندان از برخی کوچه ها و رینگ های ترافیکی برای عبور ومرور در زمان ترافیک  استفاده می کنند که متاسفانه تخریب هایی که توسط اداره آب و فاضلاب انجام شده  سبب شکایت مردم شده است.

مهندس احمدزاده عالمی بیان داشتند: یکی از بحث‌های مدنظر در برخی نقاط شهر بحث فاضلاب شهری است که متاسفانه بطور نیمه کار و بدون لوله گذاری به فاضلاب مورد استفاده قرار گرفته است.

ایشان افزودند: در برخی نقاط شهر مانند خیابان شهید سرلشگر خلبان ابوالحسنی مردم در انتظار اتمام شبکه فاضلاب شهری
می باشند در برخی محلات لوله کشی شبکه فاضلاب انجام شد  و تنها به مقدار کمی لوله گذاری (حداقل  ۴۰ متری) نیاز دارد تا به شبکه اصلی فاضلاب وصل شده و با تکمیل این پروژه در محلات، مشکل فاضلاب شهر بابل رفع گردد که این امر  از نظر بهداشت محیط و حفظ سلامتی شهروندان بسیار مهم است در  بابل با توجه به بالا بودن سطح آب و اسیدی بودن فاضلاب علاوه بر خطرات بهداشتی، آسفالت کوچه ها نیز تخریب می شود.

مهندس احمدزاده عالمی افزودند: کنده کاری در مناطق مختلف شهر توسط اداره آب و فاضلاب  انجام شده اما مرمت و ترمیم به تعویق افتاده است.

مهندس جواد بیژنی با بیان اینکه توسعه متوازن تمام شهرهای استان مایه مسرت ماست افزودند: اما برخورد گزینشی در توزیع اعتبارات آب و فاضلاب بین شهرهای استان به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. مثلاً در توزیع اعتبارات طرح های فاضلاب چهار شهر استان (ساری، بابل، بابلسر و نوشهرچالوس ) در سال ۹۷ چرا باید در ابتدا وزن اعتبار ابلاغ شده شهر بابل 7/37 درصد و برای شهر ساری 7/35 درصد باشد اما در هنگام تخصیص، با رویکردی سوال برانگیز این درصدها برای شهر بابل به 6/5 درصد کاهش و برای ساری به 3/68 درصد افرایش یابد؟ از مدیران استانی می خواهیم به این سیاست تبعیض آمیز خاتمه دهند.

ایشان با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ روز از بحران اولیه بی آبی در بابل گذشته است اما هنوز بخش هایی از مرکز شهر بابل نظیر برج بن ، کوی حافظ و ... با کمبود آب مواجه هستند. این وضعیت آن هم در ماه مبارک رمضان به هیچ وجه قابل قبول نیست.

مهندس بیژنی اظهار داشتند: مدیران آب و فاضلاب باید به موازات برنامه های درازمدت خود، اقدامی ضربتی و عاجل برای رفع مشکل کمبود آب ساکنان این مناطق اتخاذ نمایند، چرا که نیاز شهروندان به آب، از اولویت های چندم نیست که بتوان آن را مشمول زمان کرد.

مهدی پورچالی نیز بیان داشتند: با توجه به نظرات و موارد مهمی که در جلسه بیان شده؛ اداره آب وفاضلاب اگر به ۵۰ درصد تعهدات خود عمل نماید بسیاری از مشکلات بر طرف خواهد شد انتظار ما از اداره آب و فاضلاب انجام تعهدات و رفع مشکل کم آبی در شهر بابل است .

 

 

 

سید مجتبی حکیم شهردار بابل نیز در این جلسه با بیان اینکه متاسفانه در بافت قدیم و اصلی و مرکز شهر بابل مشکل جدی کمبود آب وجود دارد بیان داشتند: با توجه به تراکم جمعیت و لوله‌گذاری های قدیم بسیاری از نقاط شهر نیاز به اصلاح شبکه دارد .

ایشان افزودند: پروژه ها بايد براي خدمت به مردم ،و سبب رضايتمندي آنان از دولت و نظام باشد ،اما برخي کوتاهي ها  و عدم دقت کافي  موجب تهديد و سبب نارضايتي و گلايه مندي و اعتراض آنان ميشود.

آقای حکیم اظهار داشتند: برخي پروژه ها نظير توسعه شبکه فاضلاب  و تقويت و آب شرب در بدو امر مشکلاتي براي شهروندان  ايجاد مي کند  ولي اگر  درست بر کار پيمانکار نظارت شود و سرعت کافي داشته باشد  موجب  رضايتمندي بيشتر مردم خواهد شد و در بلند مدت نيز موجب حس رضايت  در شهروندان مشاهده ميگردد.

شهرداربابل افزودند:مناطقی در بابل ( کاظم بیگی )مردم به شدت معترض هستند و بسیاری از شکایات در روز ملاقات عمومی مربوط به مشکلات آب وفاضلاب می باشد .اگر این فرایند ادامه یابد قابل جبران نیست جز اینکه با اعتراضات جدید مواجه شویم.

ایشان در پایان بیان داشتند: تا زمانیکه وضعیت کنده کاری های  قدیمی و موجود حل نشود مجوز مسیر های جدید داده نمی شود.

مهندس عبداللهی مدیرکل اداره آب و فاضلاب شهری استان مازندران نیز در این جلسه  ضمن قدردانی  از صبوری مردم بابل در ابتدای سال  به دلیل قطعی آب و مشکلات پیش آمده بیان داشتند: با توجه به اینکه مشکل قطعی آب در حوزه شورا وشهرداری بابل نبوده است اما شورا و شهرداری در امر  آبرسانی  به ما کمک شایانی داشتند که قابل قدردانی است.

ایشان  افزودند: مردم مطالبات خود را از شوراها داشتند و فشار زیادی در زمان قطعی آب به شورا و  شهرداری واردشد.

مهندس عبداللهی اذعان داشتند: مشکل قطعی آب در بابل  در ساعات اولیه  قابل جبران است اما اگر  در ساعات اولیه جبران نشود با مشکل مواجه می شویم که متاسفانه در ابتدای سال و با بروز ناگهانی سیل ۵۰۰ لیتر در ثانیه از ۱۵۰۰ لیتر در ثانیه  آب را از دست دادیم. مدیرکل شرکت آب وفاضلاب مازندران تصریح کردند : باتوجه به اینکه تامین آب برعهده اداره آب وفاضلاب روستایی و توزیع برعهده آب و فاضلاب شهری است اما در زمان بحران  تامین و توزیع را در اداره آب و فاضلاب جدا نکردیم و هر چه در توان داشتیم با همکاری اداره آب و فاضلاب روستایی  در اختیار گرفتن ۲۲ تانکر و همچنین همکاری شورا وشهرداری بابل توانستیم آبرسانی در شهر بابل را انجام دهیم.

ایشان افزودند: با پیگیری و جذب اعتبار صد میلیارد تومانی تصفیه خانه بابل باید سریعاً به بهره برداری برسد چرا که تصفیه خانه فعلی تنها می‌تواند کدورت آب از ۲۰ درصد به پایین را تصفیه نماید در حال حاضر نیز  آب از روی سطح سد برداشته می شود و به تصفیه خانه منتقل می گردد.

 

                                      

مهندس عبداللهی گفتند :در حال حاضر مشکل قطعی آب وجود ندارد و اگر در مناطقی شهروندان با کم آبی مواجه هستند به اداره  آب وفاضلاب انعکاس داده شود تا پیگیری و رفع مشکل شود.

ایشان با بیان اینکه وضعیت اعتباری در خصوص اصلاح شبکه وضعیت مناسبی نیست بیان داشتند:توسعه شبکه فاضلاب شهری در کشور ۴۶ درصد می‌باشد که مازندران از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد رسیده است و  این امر به دلیل بالا بودن سطح آب در مازندران
می باشد.

مدیر کل اداره  آب وفاصلاب مازندران تصریح کردند: در خصوص هزینه از محل تبصره ۳ شورا و شهرداری اعلام نمایند در چه محلی هزینه شود تا بتوانیم خدمات بهتری به مردم و بدهیم شورا باید بدانند که درآمد حاصل از تبصره ۳ در چه محلی استفاده می شود.

 

پس  از بحث و بررسی و تبادل نظر پیرامون موضوعات مطروحه ، مصوباتی به شرح ذیل اتخاذ گردید:

9 : بند 1-مقرر گردید شهرداری نسبت به مجوز کنده کاری های مربوط به فروش اشتراک  ازمحل فایناس اقدام نماید.

9 : بند2 - در خصوص مجوز حفاری های مربوط به توسعه آب و فاضلاب مقرر شد شرکت پس از ترمیم کارهای مانده سال ۹۷ در کمیته حفاری با زمان بندی و اخذ تضمینهای لازم، شهرداری اقدام نماید.

9 : بند3- مقرر گردید شرکت آب و فاضلاب در خصوص بند ۴ مصوبه تبصره 3 با اولویت بافت های قدیمی شهر نسبت به اصلاح شبکه اقدام نماید .

9 : بند 4- مقرر گردید شرکت آب و فاضلاب در خصوص مشارکت شهروندان در فاضلاب شهری پیشنهادها و طرح های لازم را  به شورای اسلامی شهر ارائه نماید.

                                              (درپایان جلسه باذکرصلوات بر محمدوآل محمد خاتمه یافت )