گزیــــده اخبــــار
صفحه اصلی/ اخبار/برگزاری جلسه کمیسیون بهداشت ومحیط زیست با بررسی مجموعه گردشگری گل نیلوفر/
کد محتوا : 489
تعداد
2018-01-31 12:24:43
برگزاری جلسه کمیسیون بهداشت ومحیط زیست با بررسی مجموعه گردشگری گل نیلوفر

برگزاری جلسه کمیسیون بهداشت ومحیط زیست با بررسی مجموعه گردشگری گل نیلوفر

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر بابل :جلسه کمیسیونِ محیطِ زیست و بهداشت و ورزش هایِ همگانیِ شورایِ اسلامی  شهر بابل با با حضورِ 3 تن از اعضای شورای شهر مسئولان و کارشناسانِ اداراتِ محیطِ

زیست , جهاد کشاورزی , مشاوران و سازمان هایِ مردم نهادِ عصرِ دوشنبه نهم بهمن ماه پیرامونِ چگونگیِ مدیریتِ تالابِ " حیدر کلا"  در شورای شهر برگزار شد.

دکتر شهابی رئیس محیطِ زیست و بهداشت و ورزش هایِ همگانیِ شورایِ اسلامی توضیحاتی در خصوص موضوع جلسه دادند و سپس متن صورتجلسه ی پیشینِ این کار گروه را در جمع مطرح نمودند

در ادامه اعضای سمن های حاضردر جلسه  به طرحِ دیدگاه هایِ خودپرداختند .

مهندس خیراللهی : شهرداری باید خواسته ها و نیاز هایِ خود را درباره ی اینده ی تالابِ حیدر کلا به روشنی بیان کند تا مشاورانِ پیشنهادی به ارزیابی های اقتصادی و اجتماعی و فنی بپردازند .

جواد یعقوب زاده : درباره ی رویکرد و اهدافِ اقتصادی تالاب همگان اتحادِ نظر داریم , اما اینکه چه می خواهیم نمی دانیم , شهرداری هم نمی داند , چون متخصصِ مربوطه را ندارد .

می توان توسعه ی این نوع اکوتوریسم را از دیگر کشور هایی که در این زمینه موفق بوده اند اموخت و روش هایِ صحیحِ انان را بکار بست .

مولانا: در اغاز باید چهارچوب ها را با 3 رویکرد ( محیط زیستی , جوامعِ محلی , صرفه ی اقتصادی ) مشخص نماییم , با شهرداری همراه شویم , مشاورانِ ورزیده را معرفی نماییم , زیرِ نظرِ کارشناسانِ محیطِ زیست طرحی را تعریف کنیم و متناسب با بودجه ی تعیین شده در یک بازه ی زمانیِ مشخص با ساختاری که کمیسیونِ محیطِ زیست و بهداشتِ شورایِ شهر ان را تعیین می نماید کار ها را پیگیری کنیم .

حال که تالاب را شناختیم , همراهیِ دستگاه هایِ ذیربط و سمن ها را هم که داریم , در گامِ نخست شهرداری می تواند با مشاورانِ قوی و متخصص واردِ گفتگو شده تا با هم اندیشی هایِ گروهی فاز های بعدی را اغاز و اجرایی نماییم .

دکتر یعقوب زاده : ما به عنوانِ سمن ها , باید انچه را که می خواهیم و انچه که نمی خواهیم را بر مبنایِ توانِ اکولوژیکِ تالاب مطرح کنیم .

مهندس ربیعی : بابل ابندان هایِ بسیار زیادی دارد , شهرداری هم می تواند از ظرفیتِ تالاب در ایجادِ موقعیت هایِ گردشگری با رعایت ملاحظاتِ محیط زیستی بهره برداری نماید .

پیشنهاد هایِ ما طرحِ جامع برایِ مدیریتِ بهینه شاملِ : ماهیگیریِ ورزشی , بازارچه صنایعِ دستی , احداثِ برجِ پرنده نگری , برپاییِ روزِ جهانیِ پرندگانِ مهاجر , کاشتِ درختانِ مناسب و ... است.

نجاتی : به انچه نمی خواهیم نباید بها دهیم می توانیم بر رویِ خواسته هایِ خود با مطالعاتِ کارشناسانه تمرکز کنیم .

با فراخوان و دعوت از صاحبنظران , هنرمندان , متخصصان , روزنامه نگاران و دیگر اگاهان , خواسته هایِ شان را لحاظ کنیم و برایِ تصمیم گیری چگونگیِ مدیریتِ این تالاب که در حقیقت ثروتِ طبیعی و عمومیِ شهرِ بابل است با مشارکتِ اجتماعی , تصمیمِ نهایی را اتخاذ کنیم .

طاهری : هدفِ اصلیِ در احداثِ این ابندانِ ساخته ی روستاییان , تامینِ ابِ کشاورزی بوده است و باید ذینفعانِ این ابندان ها را هم در تصمیم گیری ها مشارکت دهیم .

با این کار تواما می توانیم هم به توسعه ی پایدارِ گردشگری و هم تامینِ ابِ زراعی دست یابیم .

مهندس یداللهی : گفتگو هایِ علمی باید پشتوانه ی اجرایی داشته باشد , دست بردن در طبیعت از جمله لایروبی بدونِ ملاحظاتِ اکولوژیک اصولی نیست .

هرگونه تغییرات و ایجادِ سازه ها باید متناسب با طبیعتِ محیط باشد و از سازه هایِ بتونی و فلزی و ... باید اکیدا پرهیز نمود .

حضورِ گردشگران هم باید متناسب با محدودیت هایِ مکانی و زمانی باشد .

ما خودمان نمی توانیم طرح بدهیم اما طرح هایِ ارائه شده از سویِ شهرداری و مشاوران را در اندک زمانِ ممکن کارشناسانه بررسی می کنیم و نتایج را اعلام خواهیم کرد .

دکتر عابسی : در تالابِ مرزون اباد نباید فعلا مداخله نمود .

ابوالحسنی عضوشورای اسلامی شهر بابل : بابل را می توانیم شهرِ تالاب ها بنامیم  شهرداری تخصصِ لازم را برایِ مدیریتِ تالاب ندارد , ابندانِ حیدر کلا طیِ قراردادی 20 ساله از ذینفعان اجاره گردیده است .

در پایان اعضای حاضر در جلسه از  عدمِ حضورِ شهردار و نماینده ای از شهرداری که متولیِ اصلیِ این تالاب هستند انتقاد کردند.