گزیــــده اخبــــار
صفحه اصلی/ اخبار/بیست وچهارمین جلسه اصلی شورای اسلامی شهر بابل برگزارشد./
کد محتوا : 570
تعداد
2018-07-23 08:24:29
بیست وچهارمین جلسه اصلی شورای اسلامی شهر بابل برگزارشد.


بیست وچهارمین جلسه اصلی شورای اسلامی شهر بابل برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر بابل؛بیست وچهارمین جلسه اصلی شورای اسلامی شهر بابل به ریاست مهندس ملایی وباحضور اعضای شورا ابتدا با موضوع بررسی نامه های وارده و در ادامه با حضور روسای ادارات آب و فاضلاب _محیط زیست _شبکه بهداشت و درمان -معاونت خدمات شهری شهرداری بابل و دیگر مدیران در خصوص بررسی مشکلات ورفع معضلات بابلرود برگزارشد.


مهندس ملایی رییس شورای اسلامی شهر بابل:

با توجه به سفر اعضای شورا وشهردار بابل به مشهد مقدس تبادل اطلاعات خوبی انجام شد که مورد حمایت همکاران قرار گرفت ازجمله مسائل عمرانی ،جلب مشارکت سرمایه گذاری احیای بافت فرسوده و بازآفرینی بافت‌های قدیمی،و احداث پارکینگ طبقاتی از مهمترین دستاوردهای این سفر بوده که باید با توجه به ظرفیت شهر بابل در برنامه های آینده در نظر داشت.

رودخانه بابلرود در اثر هدایت پساب های صنعتی وخانگی_ آب های سطحی و فاضلاب دچار آلودگی زیست محیطی شده است که نگرانی فراوانی را برای ما و مردم شهر به وجود آورده است.

با توجه به اینکه در حال آزادسازی و لایروبی رودخانه و اجرای طرح گردشگری در جاده ساحلی هستیم شورا مصمم است که رودخانه بابلرود همچون کشورهای پیشرفته در امر گردشگری بتواند از ظرفیت بابلرود استفاده نماید.

متاسفانه اخیرا رودخانه بابلرود در چند مقطع دچار آلودگی شده که امیدواریم بتوانیم با همفکری و هم افزایی مشکلات موجود در این رودخانه را رفع نموده و با ظرفیت های موجود بتوانیم در آینده رودخانه بابلرود را همچون گذشته با آبی زلال و بدون آلودگی داشته باشیم.

همه ما در کنار یکدیگر برای خدمت به مردم آمده‌ایم از اداره آب و فاضلاب انتظار داریم در خصوص حفاری ها به صورت شبانه روزی کار کندترمیم وآسفالت نیز با سرعت انجام گردد.از مصالح مرغوب و تراکم پذیر استفاده شود.

شهرداری نیز با صدور مجوز به صورت مرحله ای بعد از پایان هر مرحله و انجام آسفالت سبب تسریع در انجام عملیات شود تا خدمات‌دهی بهتر انجام گردد.

رابطه کمیسیون های شورا با ادارات باید رابطه دو طرفه باشد.

دولت و مردم یکی هستند و باید در فضای تعامل با همکاری مشکلات را رفع نمایند.

با توجه به اهمیت موضوع و حساسیت آلودگی رودخانه بابلرود نمایندگان مردم در پارلمان شهری از مسئولین و متولیان امر انتظار دارند در چارچوب قوانین و مصوبات الزام‌آور برای دستگاه‌ها اقدامات اساسی انجام دهند.

نخاله های که در حاشیه رودخانه ها رها می شود شهرداری مکلف است مکان معینی را برای تخلیه نخاله تعیین نماید و به اطلاع عموم برساند.

با تشکیل قانون آب و فاضلاب صفر تا صد کار های فاضلاب شهری بر اداره آب و فاضلاب شهری است و تصمیمات این اداره برای شهرداری الزام اور نیست چراکه تصمیمات شهرداری را شورا می گیرد.

وقتی فاضلاب خانگی وارد رودخانه میشود اداره آب و فاضلاب مسئول است و مسئول جمع آوری آب های سطحی نیز شهرداری است.

دانشگاه علوم پزشکی نیز هرچه سریعتر نسبت به خرید انشعاب فاضلاب اقدام نماید.


فرامرزابوالحسنی:

بحث بهداشت و محیط زیست از مباحث مهم در کشور است.

دستگاه‌های متولی باید حساسیت بیشتری نسبت به موضوع آلودگی رودخانه بابلرود داشته باشند

اگر امروز رودخانه آلوده است به طوری که حیوانات آبزی نمی‌توانند در رودخانه زندگی کند اما در گذشته از آب این رودخانه بعنوان آب شرب استفاده می‌شد.

حساسیت دستگاه‌ها نسبت به این بلای محیط زیست، ضعیف است از متولیان امر اقدامات عملی انتظار داریم.

آب منطقه ای برخورد جدی با آلوده کنندگان آب رودخانه داشته باشد.

دستگاه‌های نظارتی و متولی با جدیت تمام پیگیری کنند.

مردم در حوزه حفظ محیط زیست بسیار جلوتر از ماهستند.

نباید بگذاریم 20 سال دیگر بابلرود همانند آقارود محل فاضلاب کش ها شود.

بهداشت مهم است وما باید با قدرت چانه زنی اعتبار وامکانات لازم را برای حفظ واحیای بابلرود از مسئولین بالادست بخواهیم.


دکتر شهابی:

بحث مشکلات بابلرود بحث داغ این روزهای شهر بابل است.

باتوجه به ورود شیرابه شستشوی ماشین آلات حمل زباله _فاضلاب بیمارستان روحانی ودانشگاه علوم پزشکی _ورود مواد سمی و مرگ آبزیان باید دید چه سرنوشتی برای بابلرود رقم خواهد خورد.

رودخانه بابلرود که از وسط شهر میگذرد دچار وضعیت خطرناکی است که باید بررسی های دقیق نسبت به این موضوع انجام شود چراکه با برگزاری جلسه و نامه نگاری مشکلی حل نخواهد شد بلکه مسئولین ومتولیان باید بصورت میدانی وارد عمل شوند.


مهدی کاشی:

شورا وشهرداری_اداره محیط زیست _بهداشت و برخی ادارات دیگر باید توجه و نظارت بیشتری نسبت به خطرات زیست محیطی داشته باشد.

درخصوص ریختن زباله ونخاله ها در حاشیه بابلرود مقصر شهرداری است که زیر ساخت مناسب را مهیا نکرده است.

تنها راه برون رفت از این مشکل کمک همه ادارات و واگذاری به بخش خصوصی با نظارت شهرداری است.


مهندس مقیمی:

همانطور که برای حفظ میراث فرهنگی شهر تلاش می‌کنیم رودخانه بابلرود با قدمتی چند صد ساله از مهمترین میراث شهرستان بابل است.

بنده بعنوان نماینده شورای شهرستان ازآب منطقه‌ای نسبت به لایروبی رودخانه بابلرود از پل درزیکلا نصیرایی گله مندم.

بابلرود تنها 500متر بالاتر وپایین تر از پل درزیکلا نصیرایی نیست!

آب منطقه ای بدون اطلاع چندصدمتر از زمین های اطراف رودخانه را جز حریم قرارداده ودرحق این مردم با تصمیمات خودسرانه ظلم کرده است.

با توجه به اینکه پیرمردهای مالک در این منطقه با حکم قضایی جلب و به بازداشتگاه رفته‌اند چرا تاکنون اقدامات اساسی و مهمی در این مسیر انجام نشده است؟

چرا در ضلع غربی درزیکلا نصیرایی _قرآن تالار _گنج افروز و مسیرهای دیگر هیچ اقدامی انجام نمی شود؟؟؟

فاز اول در زمستان ۹۶ آغاز شد و با گذشت 9 ما فقط ۵۰۰ متر در مسیر پل درزیکلا نصیرایی برداشت شده است اگر قانون و اجرای عدالت است این عدالت باید برای همه باشد.

نقشه حریم وبستر سیلابی رودخانه باید طبق حریم ۵۰ سال قبل مشخص شود نه وضعیت موجود چرا که وضعیت 50 سال قبل با وضعیت موجود همخوانی ندارد وسبب از بین رفتن حقوق برخی افراد میشود.


سید مهدی تاجداران :

در محل کارخانه روغن نباتی شکوفه تخلفات زیادی انجام میشود ومورد اعتراض اهالی محل می باشدباتوجه به شکایات فراوان از سوی اهالی از متولیان امر میخواهیم نسبت به این موضوع رسیدگی نمایند.

حفاری ها چه از سوی شهرداری و ادارات آب وگاز وغیره سبب اعتراض شهروندان واقع شده است که باید نظارت بیشتری در این خصوص انجام گردد.

با توجه به گذشته رودخانه بابلرود که دارای آبی سالم بوده که حتی برای مصارف خانگی استفاده می گردید سبب مهاجرت و استقرار مردم برای زندگی در حاشیه رودخانه بابلرود بوده است.

باتوجه به اینکه توسعه هرشهر به دسترسی به آب ورودخانه بستگی دارد رودخانه بابلرود محور توسعه و اقتصاد شهر بابل می باشد که از گذشته های دور اتفاق افتاده است.

اکنون سیاهرود به دلیل عدم پیگیری تبدیل به سیاه رود شده است نگذاریم که بابلرود نیز به سرنوشت سیاهرود دچار شود.

بابلرود محور توسعه در بحث اشتغال آب و هوا و گردشگری شهر بابل است که به سوی نابودی می‌رود اگر نسبت به سرنوشت آیندگان نگران هستیم باید با جدیت پیگیر رفع این مشکل باشیم.

اگر رودخانه بابلرود را نسبت به دهه 40 یا50 مقایسه کنیم ۹۰ درصد منابع آن از دست رفته است وتنها10 درصد باقی مانده ما موظفیم نسبت به حفظ و رفع آلودگی بابلرود آن تا جایی که می‌توانیم با هم افزایی و همفکری این معضل بزرگ شهر بابل را رفع نماییم.

مردم باید چشم بینای مسئولین در هنگام تخلف باشندو NGOها نیز باید دراین راستا کمک کار متولیان ومسئولان امر باشند.

عظمت بابلرود به چند میلیون یا میلیارد نیست سازمان بارزرسی باید قاطعانه ورود پیدا کند که چرا رودخانه بابلرود به این روز دچار شده است.

پیشنهاد میشود یک تیم کارشناسی با حضور مسئولین مربوطه و دلسوزان رودخانه بابلرود در جهت رفع این مشکل تشکیل گردد.

طبق ماده 76 بند 22 وضع مقررات مورد نظارت حفر مجاری شهری وتاسیسات و تبصره 3 ماده 83کلیه شوراها موظفند هرگونه تصمیمی که مربوط به دستگاههای اجرایی اتخاذ کرده اند بلافاصله به دستگاه مربوطه ابلاغ نمایند.

اداره آب وفاضلاب در خصوص حفاری ها باید با توجه به حجم کار وترافیک مسیر سرعت کار را افزایش داده وزمان کمتری را صرف کند.


مهندس شافعیان:

آیا مسئولین امر در حوزه بابلرود این موضوع مهم را جزو مأموریت سازمانی خودشان تلقی نمی‌کنند که اینگونه بابلرود با شتاب به سمت غیرحیاتی و از بین رفتن در حرکت است؟

چرا تمام ماشینهای تخلیه فاضلاب در نهایت جسارت بدون هیچگونه خوف و دغدغه‌ای در بابل رو تخلیه می کنند و هیچ حساسیتی دیده نمی شود؟

آیا نسبت به تجاوز به حریم رودخانه برخورد می‌شود؟یا واقعاً تیغ دفاعی مسئولین امر ضعیف است یا اساسا قابل دفاع نیست.

روزگاری رودخانه بابلرود در کنار حاشیه شهر بوده ولی اکنون دروسط شهر قرار گرفته است در واقع بابلرود هویت و شناسنامه بابل و از شاخص های ویژه شهرستان بابل می باشد.

 در تخلیه زباله و نخاله در حریم رودخانه که نمای بسیار نامطبوع و زشتی دارد و بعضا با تعفن و خسارت زیست‌محیطی همراه است بی تفاوت از کنار آن می‌گذریم!

چند سال است که دستی به سر و روی بابلرود کشیده نشده، حتی دریغ از لایروبی که واقعا جای تاسف دارد

از ورود پسآب و فاضلاب ناخالص کارخانه ها وشهرک های صنعتی جلوگیری شده اما نسبت به تخلیه خالص فاضلاب که توسط ماشینها تخلیه می‌شود یک ممانعت و مقاومتی نشان داده نمی شود.


مهندس بیژنی :

جسته و گریخته شنیده می شود ، برخی دستگاهای نظارتی خواستار برخورد با رانندگان تاکسی هستند که هنگام کار از پیراهن آستین کوتاه استفاده می کنند.

واقعاً متاسفم در شرایطی که به علت تحریم ها و بی کفایتی برخی از مسئولین ، مردم به گرفتاری های عدیده ای مبتلا شده اند و برخورد با مفسدان اقتصادی و مدیران نالایق در صدر مطالبات امروز مردم قرار دارد، الویت کاری برخی مسئولین برخورد با آستینِ کوتاه رانندگان زحمتکش تاکسی است که در گرمای نفس گیر این روزها در پی روزی حلال اند.

هرگونه هزینه برای ایجاد فضاهای گردشگری در ساحل بابلرود تا وجود آلودگی شدید کنونی و متعاقب آن عدم اقبال گردشگران، هدر دادن بیت المال است. بنابراین قبل از آغاز عملیات اجرایی در این خصوص، بسبج تمام دستگاههای ذیربط جهت رفع آلودگی های کنونی این رودخانه از ضروریات است.

 

مهندس کیانی معاون خدمات شهری شهرداری بابل:

شهرداری بابل با در حال حاضر طرح ساماندهی حاشیه بابلرود و ایجاد فضای تفریحی و توریستی را در دست تهیه دارد.

شهرداری لایروبی و دیوار سازی بابلرود با هدف جلوگیری از سیلاب و پاکسازی و بازسازی کناره‌های بابلرود در فاز اول به طور ۴ کیلومتر را دستور کار خود قرار داده است که تاکنون 3/2کیلومتر از این مسیر را پاک تراشی و دیوار سازی کرده است.

که حداقل ۸ تا ۱۰ متر و عرض رودخانه اضافه شد .

دیوار سازی در پاشنه پایین و پاشنه بالا انجام شد.

ایجاد جاده دسترسی در پاشنه بالا حداقل به عرض ۸ تا ۱۰ متر انجام شد حدود ۲۵۰ متر مکعب لای جابه‌جا شده است ومصالحی از کارگاه خارج نشد

آگهی مناقصه تصفیه شیرابه سکوی زباله در روزنامه داده شده است و آخرین مهلت ارائه پیشنهادات تا چند روز دیگر می باشد

طبق مصوبه استانی زمین احداث مرکز سپتاژ از سوی اداره آب وفاضلاب مشخص شده و برخلاف قانون پسماند هزینه احداث مرکز سپتاژ با اعتباری بالغ بر 3میلیارد تومان از سوی شهرداری بابل انجام خواهد شد.

جمع‌آوری منابع آلوده کننده رودخانه از وظایف شهرداری نیست ولی شهرداری آماده همکاری و کمک به متولیان امر باشد.